Skype vil gøre dine Microsoft-licenser dyrere

Mens Skype fortsat vil være gratis for private og små virksomheder, forudses tjenesten at blive en del af Microsofts Office- og Lync-licenser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter Microsofts opkøb af Skype tidligere på måneden for knap 45 milliarder kroner, handlede de fleste spørgsmål om, hvordan Skypes funktioner til instant messaging, stemmeopkald og videoopkald vil passe ind i Microsofts enterprise-produkter såsom Outlook og Lync.

Men et lige så vigtigt spørgsmål er, hvordan Skype vil passe ind i dine enterprise-licenser. Og om du vil ende med at betale for det, selvom du ikke bruger det?

"Det er blot endnu en ting, som Microsoft vil smide med i en samlet enterprise-aftale," vurderer Jeff Muscarella, der er chef på it-området hos konsulentfirmaet NPI, der rådgiver it-indkøbere hos store virksomheder.

Muscarella sammenligner opkøbet af Skype med Microsofts opkøb i 2006 af Softricity. Det banede vejen for applikations-virtualiserings-teknologien App-V, der er inkluderet i Microsoft Desktop Optimization Pack, som er Microsofts pakke af on-premise værktøjer til pc-administration til kunder med enterprise-aftaler.

"Man er nødt til at have en enterprise-aftale for at bruge MDOP," siger Jeff Muscarella.

"Men de fleste af vores kunder anvender ikke MDOP og de har ikke brug for den. Men de betaler for den. Og det er en kamp med Microsoft, hvis man vil udskille den fra aftalen," tilføjer han.

Ligesom de fleste andre store it-leverandører er Microsoft på aggressiv fremmarch inden for mobilitet og unified communications med henholdsvis Windows Phone 7 og Lync.

Opkøbet af Skype er en fantastisk måde at runde UC-funktionerne af på i Office, mener Muscarella men tilføjer, at mange store virksomheder allerede har UC-produkter på plads, hvad enten det er gennem Cisco WebEx eller Microsoft Lync.

Hvis man er på vej ud ad UC-sporet med nogle af de andre spillere såsom Cisco, vil der være et overlap og man vil ikke have brug for Skype, fremhæver han.

"Skype vil sandsynligvis blive del af en Office- og Lync-CAL (client access license, red.) så kunderne vil blive nødt til at spørge sig selv, om de har brug for Skype. Hvis svaret er nej, har de brug for at vide, om de vil være i stand til at udskille det fra CAL'en. Det vil Microsoft sandsynligvis gøre vanskeligt."

Gratis for private

Muscarella bemærker, at enterprise-leverandører såsom Microsoft, Oracle og SAP ofte skubber igen, når kunder forsøger at slippe af med ting fra en enterprise-aftale.

"Hvis man senere kommer tilbage til Microsoft med en liste på 10 anmodninger, får man et nej til otte af dem," siger han.

NPI har hyret tidligere Microsoft-medarbejdere, som forstår detaljerne fra softwaregigantens enterprise-aftaler, og som kender det rette sprogbrug. For eksempel er mange kunder ikke klar over, at der er gratis services til test og kvalitetssikring tilgængelig, hvis de er medlemmer af programmerne MSDN eller TechNet.

"Der står meget med småt, og man er nødt til at gå til Microsoft og citere ordret fra sektionen om brugerrettigheder i enterprise-aftalen," siger Muscarella.

"Hvis man ikke gør det, eller ikke ved, hvor man finder de rette paragraffer, så vil Microsoft gladelig tage sig betalt for alt, du gør."

Det står endnu ikke klart, hvordan Microsoft vil passe Skype ind i sin enterprise-produktlinje eller sine enterprise-aftaler.

Muscarella forudsiger, at Skype vil fortsætte med at være gratis for forbrugere og små virksomheder, men advarer store virksomheder om, at Skype muligvis vil snige sig ind i en pludseligt dyrere CAL, selv hvis det ikke drejer sig om mange penge.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S